Osoba, która dowiedziała się, że prowadzone jest przeciwko niej postępowanie egzekucyjne (np. od pracodawcy, z banku), powinna jak najszybciej SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z KOMORNIKIEM w celu ustalenia aktualnej wartości egzekwowanego roszczenia, na czyj wniosek prowadzone jest postępowanie oraz na podstawie jakiego tytułu.
Komornik NIE MA PRAWA BADANIA ZASADNOŚCI ANI WYMAGALNOŚCI obowiązku wskazanego w treści tytułu wykonawczego. Nie wie również jakie zdarzenia spowodowały wydanie tytułu wykonawczego, a tym samym CZEGO DOTYCZĄ EGZEKWOWANE PRZEZ WIERZYCIELA NALEŻNOŚCI. Ocena czy roszczenie wierzyciela jest zasadne, pozostaje w kompetencji Sądu, dlatego wszelkie zarzuty kwestionujące wysokość czy istnienie długu, powinny być podnoszone przez dłużnika na etapie postępowania sądowego.
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 770 kodeksu postępowania cywilnego to DŁUŻNIK PONOSI KOSZTY EGZEKUCJI, które ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Zatem im dłużej trwa postępowanie i im więcej czynności w jego ramach musi podjąć komornik, tym koszty egzekucji są wyższe.
Najczęściej zadawane pytania: Krajowa Rada Komornicza – Pytania i odpowiedzi.
Wykaz majątku – Pobierz Formularz
Wszelkich wpłat należy dokonywać na konto bankowe komornika:
Alior Bank S.A. 31 2490 0005 0000 4530 5414 3372 (dokonując wpłaty w tytule przelewu należy wskazać sygnaturę sprawy, której wpłata dotyczy).