W celu wszczęcia egzekucji należy złożyć wniosek egzekucyjny wraz z oryginałem tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien spełniać warunki formalne pisma procesowego określone w art. 126 ustawy Kodeks postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r. Dokumenty można złożyć osobiście, bądź korespondencyjnie (listem poleconym). W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z kancelarią (osobiście lub telefonicznie). Pracownik kancelarii udzieli stosownych wyjaśnień oraz objaśni, jakie dokumenty należy dostarczyć w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Jeżeli dłużnik mieszka lub ma siedzibę poza właściwością Sądu Rejonowego w Strzelinie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien zawierać również oświadczenie wierzyciela: „Wierzyciel oświadcza, że dokonuje wyboru Komornika na podstawie przepisu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018r. o komornikach sądowych.”
Wzory wniosków o przeprowadzenie czynności przez komornika, znajdują w się zakładce wnioski i formularze (odnośnik do zakładki).
Korzystamy z systemów informatycznych:
OGNIVO – system zapytań do banków o rachunki bankowe dłużnika,
EPU – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze,
PUE – Platforma Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
EPUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej,
CBDKW – Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych,
CEPIK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców,
CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej,
Centrum personalizacji danych MSWiA (zapytania o dane adresowe i osobowe).
Wierzyciel jedynie zaliczkuje koszty czynności dokonywanych przez organ egzekucyjny, takich jak zapytania do urzędów o stan majątkowy dłużnika, czy koszty doręczenia korespondencji. Zaliczki należy wpłacać na konto komornika: 31 2490 0005 0000 4530 5414 3372